Łomża, ul. Sybiraków 86 218 36 28 / 512 638 758
Łomża, al. Legionów 502 381 041
Zambrów, ul. Mazowiecka 570 912 400
logo Facebook logo Instagram logo YouTube
…czyli na co zwracać uwagę przy wyborze tego odpowiedniego!

…czyli na co zwracać uwagę przy wyborze tego odpowiedniego!

zdrowie

Dezynfekcja, sterylizacja, używanie jednorazowego sprzętu, zakładanie rękawiczek, regularne mycie rąk i wykorzystywanie autoklawu, to podstawowe zasady zachowania higieny w gabinetach kosmetycznych. Wydaje się oczywiste, prawda? Jednak, w wielu miejscach wciąż jest to traktowane po macoszemu, a klienci nie są bezpieczni. Często pod przykrywką miłej atmosfery, kryje się brak dbania o higienę. Oczywiście, uśmiechnięty i uprzejmy personel to istotna kwestia, ale bezpieczeństwo oraz odpowiednia higiena pracy powinny stanowić zdecydowany priorytet i kryterium wyboru gabinetu. 

 Na co zwracać uwagę, gdy wchodzimy do gabinetu:  

  1. Jak kosmetyczka przygotowuje siebie i narzędzia do pracy?  
  1. Czy w odpowiedni sposób przygotowuje swoich klientów do zabiegu?  
  1. Czy przeprowadza wstępny wywiad?  

Pewnie nie zawsze macie w głowie te pytania, ale warto sobie je zadać przy wyborze salonu. Jeśli nie jesteście pewni swojej wiedzy w tym temacie, zerknijcie poniżej. 

 

GABINET 

Przekraczając próg gabinetu kosmetycznego warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które pozwolą nam od razu ocenić, czy są zachowane  podstawowe zasady higieny.  

Musi być czysto!  

Gdy widzicie pajęczyny w rogach ścian, kurz na półkach, poplamioną podłogę, a pod nogami czujecie piasek, nie zastanawiajcie się dłużej, lepiej zróbcie w tył zwrot. 

Porządek to podstawa!  

Warto zwrócić uwagę czy gazety są poukładane, kubki po kawie sprzątnięte, a kurtki powieszone w odpowiednim miejscu. 

Zapach zostaje w pamięci!  

Wizyta w salonie kosmetycznym to czas relaksu i oderwanie się od spraw codziennych. Chcemy go spędzić jak najlepiej! Z pewnością nie sprzyja temu zapach chemikaliów, zużytych ścierek czy odgrzewanych obiadów pracowników.

Regulamin? Przecież nikt tego nie czyta! 

To mylne stwierdzenie! Coraz częściej klienci są zainteresowani zapoznaniem się z regulaminem. Wisząca lista zasad to ważna rzecz, która powinna być w każdym gabinecie. 

Za dużo papierologii! 

Gdy przed zabiegiem kosmetolog daje nam do przeczytania plik kartek A4 z opisem zabiegu, jego możliwymi powikłaniami oraz zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji domowej, a następnie daje nam do podpisu oświadczenie świadomej zgody na wykonanie zabiegu, to tylko się cieszmy! Oznacza to profesjonalne podejście do swojej pracy i dbanie o bezpieczeństwo klienta.  

Ciągle w sieci! 

Narzekamy, że cały czas trzymamy w ręce telefon i nie widzimy nic dookoła. Jednak, gdybyście musieli wysłać pilnego maila czy sprawdzić ważną wiadomość, istotne jest aby gabinet zapewniał Wam dostęp do Wi-Fi. 

Przychodzę się wyciszyć…. 

Wyobraź sobie, że wchodzisz do salonu, a jedyne co możesz usłyszeć to głośne plotkowanie personelu, który często nie zdaje sobie sprawy, że innych nie interesuje fakt, że sąsiadka Halinki jest w ciąży, a Tomek spod dwójki cały czas słucha głośnej muzyki. Warto zwrócić uwagę, na profesjonalne podejście personelu w tym względzie. Gdy wchodzi klient, to on staje się najważniejszy, to jego powinno się słuchać i okazać zainteresowanie.  

 

PRACOWNIK 

Niemniej ważnym aspektem w gabinecie kosmetycznym jest podejście pracowników do swojej higieny, prezencji czy wzbudzania zaufania. Poniżej znajdziecie kilka punktów, które pokazują ciemną stronę personelu gabinetów kosmetycznych. 

„Szewc bez butów chodzi.” – znamy to przysłowie bardzo dobrze i niestety okazuje się, że możemy je również dopasować do pracowników salonu kosmetycznego. Przychodząc do gabinetu chcemy oddać się w ręce profesjonalistów, dlatego warto przy wyborze kierować się również ich wyglądem i zachowaniem. Kosmetyczka powinna: 

 

  • myć ręce przed każdym zabiegiem 
  • dezynfekować dłonie swoje i klienta 
  • używać rękawiczek jednorazowych 
  • dbać o czystość swoich paznokci 
  • zakładać zawsze świeży i wyprany fartuch 
  • myć włosy 
  • dbać o higienę jamy ustnej 
  • pamiętać o uśmiechu 
  • nie jeść podczas zabiegu 
  • sprawiać, aby klient czuł swobodę i relaks 
  • nie wypytywać o życie prywatne 
  • słuchać, gdy klient czuje potrzebę rozmowy 
  • pamiętać o zasadzie: „klient jest najważniejszy!” 

 

Mimo, że zasady wydają się oczywiste i konieczne, często dla personelu to lista błahych lub nieznanych punktów. Przy wyborze dobrego gabinetu kosmetycznego, oprócz wyglądu lokalu, zwróćmy uwagę na zachowanie i wygląd pracowników. Oni są wizytówką salonu i jakości wykonywanych usług. 

 

NARZĘDZIA 

Już na wstępie możemy zweryfikować, czy zachowywana jest higiena pracy w gabinecie, pod względem samego lokalu, jak i pracowników. Jednak, najważniejsze jest przestrzeganie higieny narzędzi i przyborów. W miejscu, gdzie wykonuje się zabiegi z naruszeniem ciągłości skóry, jak np. manicure, pedicure, oczyszczanie, przekłuwanie ciała czy zabiegi odmładzające z wykorzystaniem igieł należy zwrócić szczególną uwagę na to czy personel przestrzega procedur dezynfekcji i sterylizacji.  

Przy temacie dezynfekcji, warto zwrócić uwagę, czy kosmetolog dezynfekuje skórę klienta oraz czy używa odpowiedniego płynu do dezynfekcji, sam kosmetyk z alkoholem nie wystarczy.  

Czasami przy wykonywaniu zabiegów naruszających ciągłość tkanki używane są przybory, które z uwagi na strukturę nie mogą być sterylizowane. Dobre gabinety mają w tym przypadku różne rozwiązania np. przechowują woreczki z narzędziami podpisane imieniem i nazwiskiem danego klienta, dają klientom narzędzia do domu lub używają jednorazówek.  

Jaka jest różnica między dezynfekcją a sterylizacją? 

Dezynfekcja pozwala jedynie na zredukowanie liczby drobnoustrojów. Natomiast sterylizacja niszczy wszystkie formy przetrwalnikowe, które pozostawione mogłyby rozwinąć się w groźne dla zdrowia i życia patogeny. Jedynym właściwym sposobem sterylizacji narzędzi w gabinecie kosmetycznym jest używanie autoklawu!  

Właściwa procedura postępowania z narzędziami typu pęseta do brwi czy cążki do skórek: 

 

  • dezynfekcja wstępna przy pomocy płynu dezynfekującego 
  • mycie narzędzi pod wodą i oczyszczenie mechaniczne  
  • dezynfekcja właściwa – wszystkie narzędzia wkładamy do wanienki z płynem dezynfekującym i trzymamy odpowiedni czas 
  • płukanie wodą  
  • osuszenie  
  • pakietowanie 
  • STERYLIZACJA!!! 

 

Po etapie dezynfekcji konieczna jest sterylizacja. Bez niej nie można klasyfikować salonu jako w pełni higienicznego i bezpiecznego. Do sterylizacji konieczne jest stosowanie autoklawu. To urządzenie zaliczane do grupy sterylizatorów parowych. Procesy w nim zachodzące wykorzystują obecność ciepła i wody. Wysoka temperatura w komorze autoklawu zamienia ciecz w parę wodną, która dokładnie czyści narzędzia. Co więcej, nowoczesne autoklawy parowe, wyposażone zostały w pompy próżniowe, które wysysają zalegające powietrze w trakcie procesu, dzięki czemu usuwają wilgotność z wnętrza. Dlatego, wybierając gabinet kosmetyczny warto pytać wprost, czy dysponuje on własnym autoklawem. 

Aby cały proces był poprawny musi być wykonywany w tzw. ciągu dekontaminacyjnym. A cóż to takiego? 

We wszystkim co robimy musimy zachować jakiś określony ład i porządek, dzięki któremu nasza praca będzie efektywna. Również w dekontaminacji – czyli procesie usuwania substancji szkodliwych, musimy wprowadzić porządek działań i ich następstw. Należy zastosować takie ustawienie sprzętów, aby mycie, dezynfekcja i sterylizacja, przebiegały w jednym kierunku. Jeśli najpierw myjemy narzędzia, potem dezynfekujemy, suszymy, pakietujemy, a następnie wkładamy do autoklawu, to musi on znajdować się daleko od strefy myjącej. Ważnym jest, aby drogi kolejnych etapów nie stykały się ze sobą. Jeżeli jest to przestrzegane w salonie kosmetycznym, to śmiało można mu zaufać i zapisać się do grona stałych klientów.  

Zachowanie higieny i bezpieczeństwa w gabinetach kosmetycznych to sprawa, która wydaje się być oczywista. Większość nowoczesnych salonów jak najbardziej dba o ten aspekt, jednak gdyby zagłębić się w temat bardziej szczegółowo, okazałoby się, że niestety  mamy jeszcze w Polsce placówki nie zwracające uwagi na powagę sprawy. 

Wiecie już, po czym można poznać BEZPIECZNY gabinet kosmetyczny. Gdyby jednak naszła Was wątpliwość, zaglądajcie do tego wpisu lub po prostu pytajcie personel danego gabinetu. Informowanie klientów to jego obowiązek. 

I pamiętajcie, Wasze zdrowie jest najważniejsze! 

 

Ewa Grzegorczuk, 

Właścicielka Gabinetów Cosmeo w Łomży i Zambrowie.