Łomża, ul. Sybiraków 86 218 36 28 / 512 638 758
Łomża, al. Legionów 502 381 041
Zambrów, ul. Mazowiecka 570 912 400
logo Facebook logo Instagram logo YouTube
Skuteczne metody na przebarwienia – tylko z Cosmeo!

Skuteczne metody na przebarwienia – tylko z Cosmeo!

zdrowie

Przebarwienia na skórze to temat coraz częściej pojawiający się w codziennym życiu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ciemne plamki, piegi, czy inne zmiany barwnikowe zaczynają niepokoić i zastanawiać. Jednak warto pamiętać, że większość z nich można usunąć na dobre, ale  zawsze jest łatwiej im zapobiegać niż z nimi walczyć, np. stosując przez cały rok kremy z filtrami UV.  

Przebarwienie, co to takiego? 

Przebarwieniem określamy skupiony w jednym miejscu barwnik skóry, który pojawia się na skutek nieprawidłowo funkcjonujących melanocytów – komórek wytwarzających melaninę, czyli barwnik skóry. W jednym przypadku jest ich  za dużo w danym miejscu, a w innym są za bardzo aktywne, stąd ich nadprodukcja. Co ciekawe, zauważono zwiększoną ilość przebarwień w miejscach mających najczęściej kontakt ze słońcem jak: twarz, ramiona, dekolt, ręce i nogi. Stąd wiadomo, że promienie UV mają duży wpływ na działanie melanocytów. Jednak przyczyn powstawania przebarwień jest dużo więcej! 

 

Przyczyny – czyli skąd to się bierze? 

  1. Promienie słoneczne – niewiele z nas wie, że promienie słoneczne docierają do nas nie tylko w upalne dni. Warto na co dzień stosować krem z filtrem, który ochroni naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Pamiętaj – poranna aplikacja to zbyt mało! Wiemy, jak jesteście zapracowani, ale w miarę możliwości dobrze jest przeznaczyć chwilę w ciągu dnia na kolejną dawkę kremu.  
  2. Hormony – estrogen i progesteron są główną przyczyną powstawania przebarwień zwanych melasmą (ostudą) u kobiet,u mężczyzn są bardzo rzadkie. Najbardziej predysponują do ich powstawania przyjmowane hormony – pigułki antykoncepcyjne czy hormonalna terapia zastępcza, ale także naturalne silne zmiany hormonalne np. w ciąży.
  3. Czynniki genetyczne – zmiany pigmentacyjne na skórze pojawiają się w wyniku uwarunkowa genetycznych; są wrodzone lub wystepując większe predyspozycje do ich pojawiania się. Do najczęściej wystepujących   należą: piegi, hiperpigmentacja wokół oczodołów i plamy soczewicowate.  
  4. Niektóre choroby czy urazy: 
    • przebarwienia pozapalne – mogą pojawić się po przebytych chorobach skóry ze stanem zapalnym jak np. trądzik czy łuszczyca, przy których występuje wzrost aktywności melanocytów. Przebarwienia te przeważnie ustępują po jakimś czasie samoistnie, 
    • przebarwienia mechaniczne – powstałe na skutek przewlekłych mechanicznych urazów np. w fałdach skóry u ludzi otyłych, 
    • przebarwienia cieplne – powstałe w miejscach długotrwałego nagrzewania. 
    • hiperpigmentacja chemiczna – powstaje na skutek toksycznego kontaktowego zapalenia skóry np. kosmetyki zawierające olejek bergamotowy – a także perfumy – mogą uczulać skórę na działanie promieni słonecznych. 
  5. Starzenie się (tzw. plamy starcze czy soczewicowate). 

 

Jak się pozbyć przebarwień? 

Podstawową kwestią, od której powinno rozpocząć się leczenie, jest diagnostyka. Prawidłowe rozpoznanie rodzaju przebarwienia to najistotniejszy element, który wskaże odpowiednie metody. Spośród nich powszechnie stosuje się kremy, peelingi, zabiegi laserem i tzw. domowe sposoby. 

Pomysł na domowe SPA. 

„Domowe sposoby” brzmią dobrze, tanio i naturalnie, jednak nie zawsze skutecznie. Gdy zmiany na skórze występują dłuższy czas, są głębokie lub cały czas się powielają, to wtedy nasze domowe ,,SPA” na pewno nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jednak, kiedy przebarwienia są świeże, małe i płytkie to można sięgnąć po dobrodziejstwa natury. Popularnymi metodami są maseczki, robione ze składników, które wszyscy mamy w kuchni. Najczęściej wykorzystywane są: cytryny – głównie ich sok, truskawki, czarna porzeczka, morele, pomarańcze, pietruszka, ocet jabłkowy, mleko, miód, płatki owsiane, kawa czy nawet cukier. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby nie są dedykowane dla każdego i na wszystkie rodzaje przebarwień.  

 

Kremy i kremiki, w pudełkach małych i dużych.  

Obecnie rynek oferuje nam całą gamę różnych preparatów rozjaśniających. Są dostępne w każdej aptece, gabinecie kosmetycznym, u dermatologa i co ciekawe, coraz częściej  w drogeriach. Każdy ma do nich dostęp, ale przed wyborem, warto skonsultować się z odpowiednim kosmetologiem czy lekarzem, bo bez tego można  jeszcze bardziej sobie zaszkodzić. Przy wyborze trzeba kierować się  składem. Dobre kremy rozjaśniające  przebarwienia muszą zawierać m.in. kwas witaminy A, kwas azelainowy, witaminę C lub kwasy owocowe. Kremy rozjaśniające  są tanie i łatwo dostępne, ale potrzebują długoterminowej kuracji, która nie eliminuje przyczyny powstawania przebarwień, czyli nadprodukcji melaniny. Dlatego są traktowane tylko jako wspomaganie właściwego postępowania tj. za pomocą zabiegów. Podobnie jest z peelingami. Najpopularniejszym jest mikrodermabrazja, która jest zabiegiem mechanicznym, polega na powierzchniowym złuszczaniu naskórka. Efekty zabiegu można zobaczyć dopiero po serii kilku zabiegów i tylko w przypadku płytkich przebarwień. Dla ciemnych i rozległych zmian trzeba zastosować inne metody. 

 

Laser, czyli dostępna nowoczesność. 

Najskuteczniejszą i najbardziej zaawansowaną metodą usuwania przebarwień jest laseroterapia. Przede wszystkim laser działa wybiórczo, jego światło wychwytuje tylko punkt przebarwienia omijając zdrową skórę, dzięki czemu jest skuteczny i bezpieczny. Warto pamiętać, że laseroterapia jest nazywana postępowaniem właściwym, ponieważ oprócz usuwania przebarwień reguluje komórki barwnikowe, czyli melanocyty wytwarzające zbyt wiele melaniny produkując tym samym przebarwienia. Specjalnym laserem do usuwania przebarwień jest Laser Alma Rejuve, który skutecznie usuwa zmiany oraz jest bardzo bezpieczny, ponieważ nie wymaga podawania znieczulenia. Na początku, specjalista przeprowadza wywiad konsultacyjny z klientem, który jest konieczny do indywidualnego dobrania odpowiednich parametrów lasera. Dzięki temu, jest bezpieczny, a do rekonwalescencji potrzebny jest tylko zimny kompres. Dzięki takim właściwościom, laseroterapia nie tylko usuwa  i zapobiega powstawaniu nowych zmian, ale niweluje źródło problemu. Niestety przy trudnych przebarwieniach, trzeba stosować delikatne naświetlenia, co wydłuża cały proces nawet do kilku zabiegów. Jednak na większość zmian, można zastosować mocniejszą kurację, dzięki czemu może trwać krócej np. do 2 zabiegów. Laser Alma to nowoczesna technologia, która jest dostępna na stałe w Gabinecie Cosmeo w Łomży.  

Kolejnym sposobem na usunięcie przebarwień i jedną z najpopularniejszych terapii depigmentacyjnych jest Cosmelan – na stałe dostepny w ofercie Gabinetu Cosmeo. 

Zabieg Cosmelan to jedna z najskuteczniejszych kuracji wybielających przebarawienia na skórze, a jego efektywność skrywa w sobie połączenie peelingu chemicznego z działaniem dermokosmetyków. Ta zaawansowana formuła pozwala na osiągnięcie szybkich efektów.  

Co więcej, zabieg Cosmelan jest również niezwykle skuteczny w przypadku problemu z rozszerzonymi porami i nadmiernej produkcji łoju. Dodatkowo, mamy dobrą informację dla nas wszystkich – Cosmelan ma również działanie odmładzające: wygładza drobne zmarszczki i odmładza skórę. 

Dwuetapowa terapia rozpoczyna się w naszym gabinecie, a następnie kontynuowana jest w domu. Kosmetolog nakłada na twarz maskę, którą należy zmyć po 5-10 godzinach, w zależności od stanu skóry. Preparat zmywamy w domu, następnie przez trzy miesiące należy stosować krem Cosmelan 2. Pozwala to podtrzymać i pogłębić efekt zabiegu. Kontynuacja leczenia w domu gwarantuje trwałość rezultatów.  

 

Profilaktyka przede wszystkim!  

Największym zdrajcą jest wiosenne słońce, które jest już silne, co przykrywa chłodne powietrze, przez co nie czujemy potencjalnego zagrożenia. Dlatego – drogie Panie i Panowie – używajcie kremów z filtrem przez cały rok, a szczególnie w okresie wiosny i lata. Co więcej, ważna informacja dla kobiet w ciąży lub przyjmujących leki hormonalne – latem nie wychylajcie się mocno na słońce i koniecznie zwiększcie wysokość filtra w kremach. Zobaczycie, na pewno pomoże! 

Dla fanów solarium również nie mamy dobrej informacji. Promieniowanie UVA z lamp solaryjnych to najczęstsza przyczyna powstawania przebarwień.  

Zanim zaczniecie się opalać zwróćcie uwagę na ulotkę dołączoną do aktualnie przyjmowanych leków, ponieważ substancje chemiczne w nich zawarte, mogą negatywnie reagować na promienie słoneczne. Podobnie jest z perfumami – często olejki eteryczne są fotouczulające.  

Ciało mamy tylko jedno dbajmy o nie codziennie. 

 Przebarwienia na skórze to temat znany już od wielu lat, jednak obecnie dostał nowe życie. Jest to spowodowane większym dbaniem o siebie, zwracaniem uwagi na swoje ciało, a także dzięki nowym sprzętom, które ułatwiają walkę z problemem. Ważna jest profilaktyka i zapobieganie na co dzień, ale gdy już się pojawią nie można ich bagatelizować. Jednak nic na własną rękę. Przed kuracją, warto skonsultować się z kosmetologiem, bo pamiętajmy – ciało mamy tylko jedno na całe życie, dbajmy o nie codziennie! 😉